Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

Dzień 22 listopada był dla uczniów z klasy 2a i 3a bardzo długi. Już o 6 rano dzieci wyruszyły na wycieczkę do stolicy.

Na miejscu wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na pozwolenie na wejście do Sejmu. Ze specjalnej galerii dzieci przysłuchiwały się i obserwowały, jak wyglądają debaty sejmowe. Dowiedziały się, kto jest najważniejszą osobą w naszym państwie – obecnie pan Prezydent Andrzej Duda. Obradami posłów kieruje Marszałek Sejmu, a rządem pan Premier - Mateusz Morawiecki. Była to dla wszystkich pełna emocji, ważna lekcja na temat funkcjonowania naszego państwa. Opiekunem w Sejmie był pan Marcin Magier – radny Miasta Świdnika. W stołówce sejmowej, obok najważniejszych osób w naszym państwie, dzieci zjadły pyszny obiad. Drugo– i trzecioklasiści zostali zaproszeni przez pana posła, wiceministra Artura Sobonia do Ministerstwa Infrastruktury, gdzie dowiedziały się, co to jest i na czym polega demokracja oraz to, czym zajmują się osoby pracujące w ministerstwie. Później udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie ochoczo doświadczali i uczyli się wykorzystując różne eksponaty. Na zakończenie wizyty w Warszawie – udaliśmy się do pięknej dzielnicy – Wilanów. Podświetlony Pałac Króla Jana III w Wilanowie oraz  Królewski Ogród Światła przy pałacu zrobiły na dzieciach i opiekunach ogromne wrażenie. Tysiące kolorowych światełek ułożonych w ciekawe, finezyjne kształty, rozświetliły chłodny, szary, listopadowy wieczór. Czekała tam na wszystkich niespodzianka – Muzyczny Ogród Marzeń – piękna fontanna świecąca w rytmie znanych motywów muzyki klasycznej.

Wycieczka zakończyła się w późnych godzinach nocnych. Dzieci wróciły do domów bardzo zmęczone dniem pełnym wrażeń, ale z pewnością zadowolone.

Szczególne podziękowania kierujemy do pani Anny Brody – pomysłodawcy i organizatorki naszego wyjazdu.