W ubiegły czwartek klasa 4d uczestniczyła w otwartej lekcji bibliotecznej "Łabędzi śpiew białego kruka". Uczniowie wysłuchali wiersza Stanisława Jachowicza "Kruk i łabędź" i zastanawiali się nad postępowaniem bohaterów wiersza oraz obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą ciekawostek z życia tych ptaków. Następnie w drużynach rysowali łabędzia i kruka, wypisywali znaczenie ich symboliki, objaśniali znaczenie związków frazeologicznych "łabędzi śpiew" i "biały kruk" oraz pisali opowiadanie z użyciem konkretnych wyrazów. A na koniec wszyscy uczniowie złożyli papierowego łabędzia z origami. a chętni uczestniczyli w wodnych wyścigach papierowych ptaków. Jako obserwatorzy na lekcji gościli nauczyciele z SP7, nauczyciele bibliotekarze z SP3 i SP5.

2 kwietnia odbyła się lekcja biblioteczna w klasie 2a. Uczniowie tej klasy rozwiązywali zagadki, odpowiadali na pytania ukryte w balonach, przenieśli się w świat magicznego teatru kamishibai. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali historii o psie Marudku i jego przyjacielu Leosiu, zastanawiali się jak ta historia mogła się skończyć i dlaczego. Uczniowie naśladowali odgłosy wichru, deszczu, a nawet klapków Leosia. A na zakończenie rysowali własne rozwinięcie historii psa Marudka i sami wcielili się w aktorów opowiadając co działo się na następny dzień. Lekcję obserwowali nauczyciele z SP7 i nauczyciele bibliotekarze z SP5.

W środę 15 marca odbyła się lekcja biblioteczna przenosząca uczniów w baśniowy świat braci Grimm. Grupa dzieci ze świetlicy pod opieką pani Agnieszki Panek uczestniczyła w zajęciach przygotowanych na podstawie "Bajki o królewiczu - żabie i żelaznym Henryku". Na początku pani Ania przeczytała dzieciom baśń, a następnie dzieci odpowiadały na pytania do tekstu, obejrzały prezentację multimedialną z ciekawostkami o żabach, losowały rzeczy z tajemniczego "pudełka zagadek" i uczestniczyły w spontanicznej improwizacji baśni o Jasiu i Małgosi. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy zaprojektowali i stworzyli własne "papierowe żaby".

Julia, Agnieszka, Klaudia i Emilia z Koła Przyjaciół Biblioteki zastanawiały się dlaczego warto czytać na wiosnę :) A Wy? Jak myślicie? Warto czytać na wiosnę?

Dziewczyny argumentowały, że tak ponieważ czytanie to:

- większy zasób słownictwa i lepsza pamięć
- redukcja stresu i pogłębienie wiedzy
- garść inspiracji i rozwijanie wrażliwości
- zwiększenie zdolności analitycznych
- poprawa pisma
- kształtowanie osobowości
- zaangażowanie w życie społeczne

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie bibliotecznym "Czy znasz baśnie braci Grimm?", który odbywa się w ramach "Baśniowych Światów Braci Grimm", organizowanego w naszej szkole.

Waszym zadaniem będzie tylko pojawić się w bibliotece szkolnej i pobrać kartę z pytaniami konkursowymi (tak, można ją zabrać do domu!) oraz oczywiście ją rozwiązać. Konkurs trwa do 25 kwietnia i adresowany jest do klas 4-7.