Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

10 stycznia klasy: 4b, 4d i 6a wraz z wychowawcami Moniką Choroszyńską, Karoliną Suszek i Arturem Szeflerem, miały przyjemność obejrzeć spektakl pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” w Teatrze Muzycznym. Losy Ani niektórzy uczniowie już znają, bo książka autorstwa Lucy Maud Montgomery jest lekturą obowiązkową. Czwarte klasy będą ją dopiero omawiały, ale już z przyjemnością poznawały i oglądały przygody głównej bohaterki. Po spektaklu na uczestników czekała niespodzianka, aktorka grająca rudowłosą dziewczynkę, zgodziła się na wspólne zdjęcie.

Dnia 19 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 7 w Świdniku odbył się Świąteczny Poranek Językowy. Nauczyciele: języka hiszpańskiego, Pani Marta Malec- Kilianek, języka niemieckiego, Pani Anna Skoczeń, języka angielskiego, Pan Hubert Wiktorowicz oraz matematyki, Pan Artur Szefler zaprosili uczniów na niecodzienny koncert kolęd. Organizatorzy postanowili wprowadzić uczestników w klimat Świąt Bożego Narodzenia, inicjując wspólne śpiewanie pastorałek po hiszpańsku, angielsku i niemiecku.

W grudniu klasa Vb wędrowała przez pustynię i puszczę wraz z bohaterami powieści H. Sienkiewicza.

                Uczniowie, pracując w zespołach metodą projektu, wcielili się w role biografów, etnografów, historyków czy dziennikarzy. I jak to przy pracy metodą projektu bywa, samodzielnie zdobywali potrzebne informacje, docierając do różnych źródeł wiedzy. Wykonywali własne pomoce dydaktyczne (np. mapy z trasą podróży Stasia i Nel, albumy o florze i faunie afrykańskiej, plakaty o egzotycznych zwyczajach mieszkańców Afryki, o prawdzie i fikcji literackiej w powieści, notatki dla klasy).

Dnia 27 listopada i 13 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 7 w Świdniku odbyły się warsztaty dla klas 7 i 8. Klasy 8 sprawdzały „Ile słodyczy jest w cytrynie”, badając zawartość substancji chemicznych w różnych produktach spożywczych (np. zawartość skrobi w mące). Klasy 7 zgłębiały tajniki zielarstwa na zajęciach pod hasłem „Kto powie, co pokrzywie chodzi po głowie?”. Poznawały rośliny pożyteczne, lecznicze, ale również trujące. Na koniec uczniowie wykonywali pachnące zawieszki świąteczne, ucierając w moździerzach przeróżne olejki i mikstury. Warsztaty poprowadziła p. Anna Bukowska, koordynator Uniwersytetu Dziecięcego UMCS.

W dniu 27 listopada 30 uczniów naszej szkoły (kl. 8b i 8a) odwiedziło Politechnikę Lubelską w ramach projektu „Politechnika Lubelska dla Młodych Odkrywców". Zajęcia pt.” Modelowanie bryłowe 3D Solid Edge ST”, prowadzone przez pana dr inż. Przemysława Filipka, przybliżyły dzieciom m. in. różnego rodzaju symulacje wytrzymałościowe (MES) i tworzenie plików do druku 3D.