Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

Największą w Polsce edukacyjną wystawę budowli z klocków Lego obejrzały dzieci z klasy 1a, 2a oraz 1M. Z zainteresowaniem obserwowały niesamowite, wielkie budowle przedstawiające architekturę zabytkową, współczesną oraz bajkową jak również sceny znane z filmów i bajek złożone z milionów klocków. Można było przeżyć nietypową lekcję biologii i zobaczyć podstawowe narządy człowieka … z klocków Lego. W alei gwiazd sportu w skali 1:1 uczniowie „spotkali” Marcina Gortata, Agnieszkę Radwańską, Roberta Lewandowskiego oraz Rafała Sonika.

Zaczarowany świat po drugiej stronie mikroskopu. Czyli dokładnie gdzie? Tego chciały dowiedzieć się dzieci z klasy 1a w kolejnym dniu wyjazdu na LFN. Tym razem na Akademii Medycznej próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytania: Czy wszystkie bakterie są złe? Gdzie się kryją? Co lubią, a czego nie? Co jedzą? Gdzie mieszkają? Dlaczego naukowcy w laboratorium bawią się w detektywów, podglądając i śledząc drogę bakterii? Dlaczego nauka o bakteriach jest ważna i do czego się przydaje każdemu z nas w życiu?   Dzieci zobaczyły prawdziwe laboratorium naukowe, wykonały doświadczenia mikrobiologiczne oraz obejrzały świat bakterii pod mikroskopem. Czy ktoś wie, ile bakterii mieszka na naszych dłoniach? My już wiemy!

W dniu 25 października 2017r. uczniowie klasy 1 b wybrali się do Lublina na swoją pierwszą szkolną wyprawę. Tym razem naukową. Na Uniwersytecie Medycznym (w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki) studentki ostatniego roku wydziału lekarskiego, pod kierunkiem Pani dr n. med. Haliny Piecewicz-Szczęsnej, zaprezentowały dzieciom historię … zarazków i porzeby mycia rąk. To w skrócie;)

Poznać i zrozumieć świat mikroorganizmów – chciały dzieci z klasy 1a podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki. Głównym organizatorem tegorocznego Festiwalu, którego hasło brzmi „Nauka – między tradycją a współczesnością” jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W ramach spotkań na uczelniach klasa pojechała na UMSC na Wydział Biologii i Biotechnologii. Świat bakterii – choć niewidoczny gołym okiem zachwycił młodych naukowców. Dzieci mogły obejrzeć hodowle kolorowych mikroorganizmów wyizolowanych z różnych środowisk, namalować obrazek kolorowymi bakteriami, obejrzeć preparaty bakterii pod mikroskopem a także założyć swój mikrobiologiczny odcisk palca.

W przepiękną słoneczną niedzielę (10 września 2017r.) w Kazimierzu/Wisłą dzieci z Montessori M3 zgarnęły wszystkie możliwe nagrody za udział w konkursie” Mój samolot”. Świetnie zaprezentowali się: Amelka się w swoim samolocie „Susełku”, „Błażej w ”Tęczy 15”, Bartek w „ Rogaliku”, Olaf w „ Uśmiechu” oraz Franio. Świdnik górą! Montessorki osiągnęły wysoki pułap. Ich największe, najbarwniejsze, najbardziej pomysłowe TEKTUROWE SAMOLOT Y były ozdobą imprezy. Wyłoniono je najciekawszy spośród wielu.