Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

Za oknem zimno i prószy śnieg, a w klasie 3M poczuło się powiew tropików. A to za sprawą mamusi naszego Tomka, która przeniosła nas swoimi opowieściami na Wyspy Kanaryjskie, a dokładniej na największą z hiszpańskich wysp - Teneryfę. Dzieci znalazły na mapie to miejsce na Ziemi, poznały strefę zwrotnikową i temperatury tam panujące, dotknęły skały wulkanicznej, zobaczyły czarny piasek z plaż, posłuchały o uprawie bananów, widziały kij bambusowy, posmakowały przesłodkich daktyli, pomarańczy i oczywiście cukierków kokosowych i bananów.

24 listopada 2016 r., oddział dziecięcy filii nr 4 MPBP, odwiedziły starszaki z Przedszkola Integracyjnego nr 5 wraz z opiekunkami. W bibliotece tego dnia czekało na nie wiele atrakcji. Główną z nich było przedstawienie o czterech żywiołach przygotowane przez dzieci z klasy 3b pod kierunkiem wychowawczyni pani Bożeny Mańki. Przedszkolaki przekonały się, że szkoła nie jest wcale taka straszna, a koledzy ze starszych klas zawsze służą młodszym pomocą.

W dniu 10 listopada 2016 r. w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w koncercie „A to Polska właśnie” … „Czym skorupka za młodu …”. Jak ważne i niełatwe jest uczenie się historii wiedzą dorośli :) Uczenie się historii Polski już od najmłodszych lat jest nie lada wyzwaniem. Ale ... na pewno jest to możliwe.

Dzieci z oddziału Montessori 3M doskonale zdały egzamin z patriotyzmu. Wiedziały, co to znaczy dobre imię? Walczyły o nie w XIV Biegach Niepodległościowych. Powagę sytuacji, zaangażowanie zaznaczyły swoją znaczną obecnością oraz wynikami na mecie. Uplasowały się bardzo wysoko.

29 października 2016 r. uczniowie z klasy IIIa pod opieką p. Teresy Ślęp odwiedzili cmentarz komunalny w Świdniku, gdzie znajduje się pomnik Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem, zapalili znicze i pomodlili się za poległych żołnierzy. Odwiedzili również mogiłę zbiorową żołnierzy z I i II wojny światowej, a także groby lotników, którzy zginęli w Świdniku we wrześniu 1939 r. W tym szczególnym dniu wspominamy przede wszystkim tych, którzy walczyli o wolną Polskę.