Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

W dniach 20-24.11.2017 r. w naszej szkole odbyła się kolejna odsłona warsztatów naukowych. Listopad, niepodległość, Polacy, odkrywcy. Jak wielu POLSKICH odkrywcach i wynalazcach uczymy się w szkole? Ile POLSKICH nazwisk (my, dorośli) potrafimy przywołać z lat szkolnych? Pięć, może dziesięć? Więcej? Świętnie! Ale to nadal zbyt mało.
Tym razem podczas warsztatu młodsi i starsi uczniowie oraz nauczyciele mogli zachwycić się potencjałem intelektu, mądrości, kreatywności polskich wynalazców. To nasza polska duma!

W dniach 16-20.10.2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych. Tym razem celem uczenia się było poznanie domów zwierząt. Małże, kałamarnice, ślimaki, drozd, szerszenie i inne.

W dniach 12-16 grudnia 2016 r. większość uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach z kryminalistyki … . Tym razem dzieci z zerówek oraz uczniowie klas I-VI wchodząc w rolę, znanego dorosłym, detektywa Sherlocka Holmes’a poznawały i badały dziedzinę niezwykle w rozpoznawaniu tożsamości. Zatem „stemplowały” własne linie papilarne, uczestniczyły w odlewie odciski śladu buta (włamywacza), sprawdzały pod mikroskopem mikroskopijne dowody przestępstwa oraz poznały portret pamięciowy sprawcy włamania. I na koniec odkryły, kto włamał się do akwarium:)
Chociaż dzisiaj w świecie wirtualnym pozostawiamy po sobie mnóstwo śladów swojej obecności, warto pamiętać o śladach zostawianych w świecie rzeczywistym.

W dniach 18-22 września 2017 r. po raz piąty został otwarty nowy rok szkolny z Akademią Młodego Naukowca.
W warsztatach naukowych o tematyce fizycznej itechnicznej uczestniczyło 27 klas (od zerówki do klas siódmych).
Wrześniowy warsztat to poznanie właściwości niektórych metali – „Jak metale zmieniły życie człowieka?”
Uczniowie m.in. dowiedzieli się, jak wygląda żelazo, aluminium, stal, ołów, złoto. Mogli zbadać twardość, giętkość czy fakturę niektórych metali.

W dniach 21-25 listopada nasi najmłodsi i starsi uczniowie po raz trzeci uczestniczyli w warsztacie naukowym. Tym razem odkrywaliśmy pokrycia zwierząt: kolce, pióra, skóra albo łuski. Nieoceniona rola obronna i nie tylko stała się powodem poszukiwań przyrodniczych detektywów. Dzieci z zainteresowaniem naklejały łuski, dotykały kolców jeża lub wężowej skóry. Jak dobrze, że może spotkać dzikie (i nie tylko) zwierzęta w szkole.