Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

21 marca razem z klubowiczami włączyłyśmy się w akcję "Włączamy poezję". I takie też było spotkanie uczestników, którzy wysłuchali wierszy Brzechwy pt. "Wiosenne porządki", "Kijanki", "Chrzan", "Tulipan" oraz "Suseł", odpowiadając oczywiście na tajemnicze i podchwytliwe pytania dotyczące tekstu. Tematem prac plastycznych wykonanych na zajęciach była oczywiście Pani Wiosna, która nam towarzyszyła tego dnia, a prace plastyczne można oglądać w gablotce przy bibliotece :)

"Pewna żaba
Była słaba,
Więc przychodzi do doktora
I powiada że jest chora"

W tym tygodniu klubowicze po odgłosach rechotania odgadli bohatera spotkania i od razu rozpoznali, że jest nim ŻABA. Zaprosiłyśmy dzieci do wysłuchania wiersza Jana Brzechwy pt. "Pewna żaba była słaba". Następnie wspólnie zastanawialiśmy się czy żaby powinny być suche czy nie. Tomek i Patrycja wcielili się w role "żaby" i "lekarza" odgrywając spontaniczne przedstawienie. Następnie wspólnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną z ciekawostkami o żabach, a potem klubowicze podzielili się na trzy drużyny i urządziliśmy wyścigi żab. A na koniec wycinaliśmy i ozdabialiśmy papierowe żaby. Dziękujemy za kolejne spotkanie!

1 marca 2018r. o godz. 9.00  w naszej szkole odbyło się bardzo miłe spotkanie autorskie z pisarką i poetką, Agnieszką Frączek. Było ono możliwe dzięki Dyskusyjnemu Klubowi Książki dla Dzieci, działającemu w bibliotece szkolnej, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie, która opiekuje się klubami z Lubelszczyzny oraz Instytutowi Książki, który finansuje DKK w całej Polsce.

Pani Agnieszka Frączek, która na co dzień jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego i uczy studentów, znalazła bardzo dobry kontakt z dziećmi. Na spotkaniu przybliżyła częściowo swoją twórczość, która jest bardzo bogata (ponad 100 książek), pełna humoru i ciekawostek językowych. Zdradziła tajemnicę skąd pisarze czerpią pomysły na książki  i jak wygląda ich praca „od kuchni”. Dzieci dowiedziały się także, kto pomaga autorce w pisaniu, a czasami nawet przeszkadza, dlaczego niektóre słonie latają na spadochronie oraz wielu innych, ciekawych rzeczy.
Na zakończenie spotkania, które było zdecydowanie za krótkie, pani Agnieszka wręczyła nagrody dzieciom, które zrobiły ilustracje do jej książki pt. „Miasto nocą” i rozdała całe mnóstwo autografów. Jedna z klas dosłownie porwała  pisarkę i przygotowała dla niej wspaniałą niespodziankę. Niestety, kolejne spotkanie było już zaplanowane i musieliśmy kończyć, bo autorkę czekała jeszcze długa podróż. Mamy nadzieję, że pani Agnieszka Frączek jeszcze nas odwiedzi, a więc:
- Dziękujemy i do zobaczenia Pani Agnieszko!

4 marca odbyło się cykliczne spotkanie małych uczestników DKK. Tematem spotkania "Bajka o sprytnym krawczyku Naparstku" braci Grimm. Po wysłuchaniu rozmawialiśmy o przeczytanym tekście, a następnie dzieci losowały pytania dotyczące bajki i odpowiadały. A na zakończenie każdy z klubowiczów pokolorował samodzielnie "baśniową" zakładkę. Mamy nadzieję, że zakładki będą Wam towarzyszyły na kartach niejednej książki.

Od 13 października 2017r. w szkolnej bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci. Powstał w ramach programu Instytutu Książki pt. Tu czytamy, przy wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.  Do Klubu może należeć każdy, kto lubi czytać i czasami ma ochotę porozmawiać na temat przeczytanych wierszyków, legend, opowiadań i..."poważnych" książek. Zdarza się, że dyskusjom  towarzyszy tworzenie drobnych  prac plastycznych, nawiązujących do omawianej literatury. Dzięki DKK uczniowie mają okazję poznać ciekawe książki spoza kanonu lektur szkolnych, uczestniczyć w spotkaniach autorskich i dobrze się  bawić. Spotkania odbywają się w wybrane piątki miesiąca, w godz. 14-15. Po szczegółowe informacje  zapraszamy do biblioteki.

Podkategorie