Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

Dnia 29 listopada 2018 r. na zaproszenie wychowawców przybył do naszej świetlicy pan Piotr, który swoim wyglądem wzbudził duże zainteresowanie wśród dzieci.
Ubrany był w długi, szary, żołnierski płaszcz, bryczesy, żołnierskie buty, a na głowie miał czapkę maciejówkę z orłem w koronie.


Jest on członkiem grupy rekonstrukcyjnej z Lublina i przyjechał zaprezentować dzieciom umundurowanie oraz wyposażenie żołnierza piechoty z 1918 r.
Dzieci ze świetlicy, które licznie przybyły na to spotkanie (75 uczniów z klas: Ia, Ib, Ic, IIa, IIb, IIc, IIIa, IIIb, M1, M2, M3 i „O”) miały okazję zobaczyć jak wyglądał mundur żołnierza piechoty z 1918 r. Wysłuchały również dlaczego w żołnierskie buty były wbite liczne gwoździe, ile kilometrów dziennie musiał przejść żołnierz, a także w jakie przedmioty był on wyposażony 100 lat temu. Uczniowie dowiedzieli się ile ważył karabin, co to jest bandoliera, menażka, niezbędnik, granat, bagnet oraz poznali inne ciekawostki o tamtych czasach.
Pan Piotr przygotował wystawę przedmiotów niezbędnych żołnierzowi i o każdym z nich ciekawie dzieciom opowiadał. Szczególne zainteresowanie wzbudziła maska przeciwgazowa oraz karabin, który każdy mógł wziąć do ręki i przeładować (oczywiście bez użycia nabojów).
Spotkanie wzbudziło wśród dzieci duże zainteresowanie, szczególnie chłopcy zadawali wiele pytań, na które nasz gość chętnie odpowiadał.
Ta ciekawa lekcja historii zakończyła się wspólnym śpiewaniem pieśni „My pierwsza brygada”.