Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce – Jak nie czytam, jak czytam. W piękne, piątkowe przedpołudnie, o godzinie 10.00 dzieci z klas: OA, 1B, 2A, M2 i M1 wraz z opiekunami i zaproszonymi gośćmi: panią dyrektor, panią księgową, panią pielęgniarką zgromadzili się na wspólnym czytaniu drugiego tomu Opowieści z Narnii, pt. Książę  Kaspian. Odważne osoby, duże i małe, opowiedziały o swoich lekturach, które wywarły na nich  największe wrażenie. Uczniowie zaprezentowali swoje ulubione książeczki, które przynieśli z domu. Wszyscy poznali krótką historię powstania cyklu C.S. Lewisa i tytuły wszystkich 7 tomów, a następnie chętne dzieci przeczytały 2 strony Księcia Kaspiana w formacie XXXXL . Dużą książkę przygotowali uczniowie z klas 7 i 8: Stella Czerwińska, Zuzanna Gozdek,  Nazar Zakrzewski i Mateusz Zwierzański. Akcję przygotowała biblioteka szkolna.

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku. W bibliotece nie brakuje pomocników. Dziękujemy za pomoc, bo gdyby nie Wy to książki by nas przysypały. Ekipa pomocników, czyli Nazar, Mateusz, Kuba, Iga i Karina przygotowali spontaniczne przedstawienie teatralne dla klas młodszych.

20 maja odbyła się kolejna otwarta lekcja biblioteczna. Bohaterem tej lekcji był autor książek dla dzieci i młodzieży pan Kazimierz Szymeczko. Uczniowie klasy 6e odgadywali tajemnicze przedmioty schowane w zagadkowym pudełku. Po odkryciu wszystkich rekwizytów uczniowie zastanawiali się co łączy te wszystkie przedmioty. Szóstoklasiści szybko odgadli, że tajemnicze przedmioty łączy osoba pisarza. Jako kolejne zadanie uczniowie zastanawiali się Co trzeba zrobić żeby zostać pisarzem? Następnie uczniowie w grupach układali puzzle, które ułożone utworzyły życiorys pana Szymeczki. Uczniowie odczytali informacje o faktach z życia autora, nagrodach i wyróżnieniach oraz hobby pana Kazimierza. Z zainteresowaniem dowiedzieli się kim są preppersi. Tok lekcji obrazowała interaktywna mapa myśli. W dalszej kolejności uczniowie w grupach oglądali książki pisarza i opowiadali o wybranym tytule zachęcając do przeczytania danej książki (Gołąbek niepokoju, A to historia!, Pościg za czarną hondą, Tetrus, Czworo
i kości
). Lekcję otwartą zakończyło zaproszenie wszystkich uczniów na spotkanie autorskie z panem Kazimierzem Szymeczko.

W piątek biblioteka z okazji Dnia Dziecka przemieniła się w cyrkową krainę. Klasy 0-4 mogły pobawić się żonglowaniem piłeczkami i chustami oraz obręczami cyrkowymi. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się wirujące talerze oraz malowanie twarzy. Tego dnia było naprawdę barwnie i klasy młodsze pokazały że potrafią się dobrze bawić.

Konkurs "Czy znasz baśnie braci Grimm?" został rozstrzygnięty. Na uroczystym podsumowaniu projektu Baśniowe Światy Braci Grimm zorganizowanym przez panią Annę Skoczeń, pan dyrektor Piotr Bogusz wręczył nagrody laureatkom konkursu organizowanego przez nas. Miło nam poinformować, że 1 miejsce zajęła Zuzia Dolecka z klasy 5a, 2 miejsce Alicja Stachura 5b i 3 miejsce Maja Jarocka 4c. Nagrodzonym gratulujemy!