Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie dotyczyło problemu: czym jest siła napięcia powierzchniowego?  Dzieci obserwowały i doświadczały tego, że można nalać do szklanki więcej wody, niż mogłoby się wydawać.

Majowe spotkanie przebiegło w wielkim planetarium. Dzieci oglądały pokaz o planetach oraz śpiewały „Kosmiczną piosenkę”. Próbowały odpowiedzieć na pytania np. czym jest „Czarna Dziura” oraz czy w Kosmosie istnieje życie?

Żyjemy w pewnym wymiarze wielkości. Otacza nas wiele rzeczy, o których nie mamy świadomości. Oznacza to, że nie widzimy wszystkiego gołym okiem. Jest to dla człowieka niezwykle intrygujące. Są jednak pewne urządzenia, dzięki którym widzimy więcej.

Przekonali się o tym uczniowie wielu klas uczestnicząc w marcowych warsztatach AMN.

Pszczoła to jedyny owad, którego wytwarzaną dla siebie żywność jada również człowiek. Jest to pyszny, złocisty, zdrowy miód! Ale czy wiecie, że na świecie istnieje około 20000 gatunków pszczół? Czy wiecie, że pszczoły najczęściej zakładają duże kolonie, tzw. rodziny pszczele? Liczą one, w zależności od gatunku, od kilku do 20-80 tysięcy osobników.  W pszczelej rodzinie każdy osobnik pełni określoną rolę.

Smog to zjawisko w atmosferze, które powstaje w wyniku wymieszania się mgły z dymami i spalinami. Nazwa pochodzi z języka angielskiego: smoke – dym oraz fog – mgła. Może to nie jest groźne? Nic bardziej mylnego.